© Pexels

Przychodzi klient do fotografa…

Jeśli komuś potrzebne jest profesjonalne zdjęcie, wystarczy, że uda się do fotografa, a już po kilku chwilach wszystko jest gotowe – nic prostszego. Jednak czy zastanawialiście się kiedyś, co tak naprawdę wydarzyło się u fotografa z prawnego punktu widzenia?

Nietrudno wyobrazić sobie taką oto zwykłą codzienną sytuację – pewna młoda mama, chcąc uwiecznić swoją małą córeczkę podczas dziecięcej sesji fotograficznej, postanawia skorzystać z pomocy profesjonalnego fotografa. Po długiej sesji z wykorzystaniem wielu rekwizytów i licznych zmianach aranżacji, zachwycona zdjęciami mama płaci fotografowi i zabiera dziecko do domu. Urokliwe zdjęcia stawia w ramce nad kominkiem. Co tak naprawdę wydarzyło się u fotografa w kategorii prawa? Choć opisana sytuacja wydaje się bardzo prosta, warto zastanowić się, jak kształtują się prawa i obowiązki przez nią wywołane.

Przede wszystkim, każdorazowo trzeba zadecydować czy zdjęcie wykonane przez fotografa jest utworem w rozumieniu prawa autorskiego, czy nie

Jeśli nim nie jest – nie będzie mogło korzystać z ochrony prawnoautorskiej. Jak stanowi art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, utworem jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia. Aby więc zdjęcie można było nazwać utworem, musi nosić piętno indywidualizmu twórcy. Takie wymogi z pewnością spełniają fotografie dziecka z przykładu. Jeśli jednak ta młoda mama zamówiłaby zdjęcie paszportowe, przypisanie mu cech utworu byłoby co najmniej trudne. Dzieje się tak dlatego, że takie zdjęcie ma ściśle określone wymogi i trudno znaleźć tu miejsce na inwencję fotografa.

Dopiero zakwalifikowanie zdjęcia jako utworu pozwala objąć je ochroną prawnoautorską. Na czym ona polega? Otóż jej trzonem jest przyznanie twórcy osobistych i majątkowych praw autorskich. Prawa osobiste sprowadzają się do ochrony więzi twórcy z utworem poprzez np. prawo do oznaczenia utworu swoim nazwiskiem czy prawo do nadzoru nad sposobem korzystania z niego. Trzeba pamiętać, że są one niezbywalne. Natomiast istotą praw majątkowych jest wyłączne prawo twórcy do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu. Ten rodzaj praw może podlegać zbyciu.

Wynika stąd, że wykonanie zdjęcia z opisanej sytuacji spowodowało powstanie praw osobistych i majątkowych po stronie jego twórcy, czyli fotografa

A ponieważ mama z przykładu (jak i większość klientów) nie zawarła z fotografem umowy licencyjnej, ani tym bardziej umowy przenoszącej majątkowe prawa autorskie, a jedyną osobą uprawnioną m.in. do rozpowszechniania zdjęcia jest jego autor.
Oznacza to, że owa pani nie jest uprawniona do tego, żeby np. pochwalić się portretem córeczki na prowadzonym przez siebie blogu. Może natomiast rozdać zakupione zdjęcia zachwyconej nimi rodzinie. Nie byłby to przypadek nieuprawnionego rozpowszechniania utworu, a to dlatego, że pokazanie zdjęć bliskim…w ogóle nie jest rozpowszechnianiem. Polega ono bowiem na udostępnieniu utworu nieograniczonej publiczności (np. w Internecie), a nie zamkniętemu gronu odbiorców (np. w rodzinie).

A jak kształtuje się sytuacja fotografa? Jak już ustaliliśmy, o ile wykonane przez niego zdjęcie można uznać za utwór w rozumieniu prawa autorskiego, to właśnie jemu przysługują majątkowe i osobiste prawa autorskie. Czyżby więc mógł zrobić z wykonaną dla klienta fotografią, co tylko będzie chciał? Tak kolorowo – z punktu widzenia fotografa – niestety nie jest.

W sytuacjach, o jakich mowa, tzn. kiedy klient zamawia portret, mimo praw autorskich do swojego utworu, fotograf nie będzie mógł go rozpowszechniać. Jak to możliwe?

Przyczyną jest prawo do wizerunku, czyli dobro osobiste przysługujące sportretowanej osobie. Jego rozpowszechnianie wymaga zgody osoby na nim przedstawionej. Jeśli więc fotograf nie poprosił klienta o wyrażenie takiej zgody, nie może wystawić wykonanego zdjęcia np. w gablocie przed drzwiami, w celu zareklamowania swoich usług.

Wniosek z przedstawionych rozważań jest taki, że prawa fotografa i portretowanego klienta wzajemnie się ograniczają. Klient, płacąc za wykonanie zdjęcia, nie nabywa autorskich praw majątkowych, ani tym bardziej, nieprzenoszalnych praw osobistych. Musiałby on np. dodatkowo zapłacić za licencję. Jednak także i fotograf niewiele może skorzystać na takim zdjęciu, ponieważ ogranicza go prawo do wizerunku portretowanej osoby – chyba że wyrazi ona zgodę na rozpowszechnianie swojego wizerunku, co nie zawsze musi przecież stanowić problem.

Magdalena Stasiak, Bartosz Witkowski

Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

Artykuł pochodzi z portalu partnerskiego Fotoprawo.pl.

Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki:

Pliki RAW - podstawy pracy, czyli więcej zdjęcia w zdjęciu [poradnik] Fotografia ślubna – od amatora do profesjonalisty [poradnik] cz. III Jak fotografować krajobrazy i budynki, aby nie wyglądały banalnie [poradnik] Jak robić dobre zdjęcia lustrzanką - rady dla początkujących fotografów Cyfrowe wywoływanie zdjęć w niewłaściwych chemikaliach, czyli efekt krosowania Efektywna obróbka plików RAW w Adobe Lightroom [wideoporadnik] Trójkąt ekspozycji w fotografii - jak go rozumieć? [poradnik] Pozbądź się czerwonych policzków na zdjęciu w mniej niż minutę Capture One 9 - wideorecenzja nowych funkcji Jak ujarzmić czerń i biel w fotografii cyfrowej – część 3 [poradnik] Poznaj tajemnicę pomiaru światła w fotografii [wideoporadnik] Prosty sposób, aby zrobić adapter na filtr o większej średnicy niż nasz obiektyw

Popularne w tym tygodniu:

Jak układać dłonie na zdjęciach portretowych? Jak usunąć ogrodzenie ze zdjęcia? Jest na to prosty sposób Czego nie robić fotografując w kościele TIFF czy PSD? Jaki format plików w Photoshopie? Jak radzić sobie z krytycyzmem w sieci? Jaki wybrać obiektyw? Jak robić dobre kopie zapasowe? Fotografia Analogowa Cz. III: Jaki film wybrać? Co to jest telekonwerter? Jak wybrać obiektyw? Uważaj na filmy podczas podróży do USA. Kodak wydał ostrzeżenie Jak skalibrować obiektyw? Potrzebujesz tylko kilka domowych przedmiotów i statywu Jak zmienić dpi zdjęcia